OLOMOUC

Negarantovaná informace
Místo:Magistrát města Olomouce
Adresa:Horní náměstí 583, 779 00 Olomouc
Telefon:+420 585 513 111
Email:podatelna@mmol.cz
WWW:http://www.olomouc.eu
GPS:49°35'38,240"N, 17°15'4,270"E

Pro detail klikni (ortofotomapa)

Základní mapa

Fotografie (4)[Skrýt náhledy]
OLOMOUC 
(klikni pro zvětšení)OLOMOUC 
(klikni pro zvětšení)Horní náměstí - Sloup Nejsvětějsí Trojice - památka UNESCO 
(klikni pro zvětšení)Olomouc 
(klikni pro zvětšení)

Páté největší město v České republice ležící přímo v srdci Moravy je právem nazýváno "perlou na zelené podušce". Toto stotisícové město položené na řece Moravě je tradiční obchodní a dopravní křižovatkou a vytváří bránu do pohoří Jeseníků. Díky svému historickému významu, starobylé univerzitě, kulturní, vojenské a církevní tradici se město oprávněně stalo centrem Olomouckého kraje.

Status: statutární krajské město
Celková výměra: 10.336 ha
Počet obyvatel: 100.154 (2016)
Střední nadmořská výška: 219 m n. m.
Je členem:

PAMÁTKY

Centrum Olomouce obklopené prstencem bohatých parků a středověkých hradeb má po Praze statut druhé nejstarobylejší a největší památkové rezervace v České republice. Patrné je to na první pohled, kdy každého návštěvníka upoutají nad městem tyčící se věže novogotické katedrály sv. Václava, barokního chrámu Panny Marie Sněžné, kostela sv. Michala a radnice s orlojem. Za zhlédnutí také stojí tzv. Přemyslovský hrad, postavený v románském stylu, gotický chrám sv. Mořice se známými Englerovými varhanami či Klášter Hradisko, přestavěný v 17. Století do barokní podoby.
Avšak nejvýznamnější památkou na území města je Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, který je od roku 2000 zapsán na prestižním seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Ve stručném výčtu památek nesmíme opomenout další stejně významné jako jsou například raně barokní stavba arcibiskupského paláce, kde v roce 1848 nastoupil František Josef I. na rakouský trůn nebo soubor šesti olomouckých barokních kašen.

RELAXACE A SPORT

Současnou tvář města tvoří nejen historické památky, ale i celková nabídka kulturního a společenského vyžití pro všechny věkové kategorie. Návštěvníkům města se otevírá spousta možností aktivního vyžití, například návštěva kulturních zařízení, divadel - např. Moravského divadla, návštěva koncertu Moravské filharmonie, různých výstav ve Vlastivědném muzeu, Muzeu umění a mnoha galeriích. Pro zájemce o sportovní vyžití Olomouc nabízí bezpočet možností, kam si jít zasportovat, ať už do nově vybudovaného sportovního centra Sajm nebo na zrekonstruovaný plavecký stadión s tobogánem.


Datum poslední aktualizace článku: 15.09.2016